Konferencja i raport
Elektromobilność i paliwa alternatywne w Polsce do 2030 roku z perspektywy rynkowej i regulacyjnej
12 kwietnia 2024, Warszawa
O konferencji
Elektromobilność niewątpliwie jest jednym z ważniejszych globalnych megatrendów. Jednocześnie dekarbonizacja i wzrost efektywności transportu jest jednym z priorytetowych obszarów rozwojowych krajów Unii Europejskiej. Dynamiczny rozwój rynku pojazdów zelektryfikowanych stwarza wiele szans, ale również wyzwań zmieniając dotychczasowy status quo nie tylko w sektorze transportu, ale również energetyki. Rodzi to wiele pytań o optymalny sposób kształtowania niskoemisyjnego, efektywnego ale również taniego i niezawodnego sektora transportu.
Podczas konferencji poruszone zostaną kwestie związane z kluczowymi aspektami rozwoju rynku elektromobilności i zastosowania paliwa alternatywnych w transporcie, w tym:
Główne trendy rozwoju elektromobilności i paliw alternatywnych oraz dostępny koszyk rozwiązań w każdym z segmentów transportu, zmiany układów sił w globalnym przemyśle motoryzacyjnym, strategie rozwoju transportu niskoemisyjnego czołowych graczy światowych, plany produkcji i eksportu pojazdów elektrycznych oraz wykorzystujących paliwa alternatywne państw o silnej pozycji w globalnym rynku motoryzacyjnym i transportowym.
Regulacje prawne i zobowiązania międzynarodowe, m.in. w zakresie budowy infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów, norm emisji spalin, wykorzystania energii odnawialnej w sektorze transportu oraz kształtowania globalnego systemu transportu zbiorowego.
Sytuacja rynkowa pojazdów z napędami alternatywnymi w różnych sektorach transportu, dostępność pojazdów, dostępność oraz koszty paliw alternatywnych i energii elektrycznej, ceny pojazdów i koszty eksploatacyjne (w tym tzw. Total Cost of Ownership – TCO), najnowsze trendy w obszarze B+R pojazdów oraz poszczególnych podzespołów (np. baterii).
Wyzwania związane z budową infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów nisko i zeroemisyjnych.
Wyzwania i dobre praktyki w zakresie wdrażania pojazdów zeroemisyjnych w autobusowym transporcie publicznym.
Kształtowanie innowacyjnego oraz niskoemisyjnego, krajowego systemu transportu i mobilności – transport lotniczy, kolejowy, drogowy, wodny, mikromobilność, huby przesiadkowe.
Data:
12 kwietnia 2024
Miejsce:
Uniwersytet Warszawski,
Wydział Zarządzania,
Szturmowa 1/3, Aula C
Kontakt:
Magdalena Stelmaszczyk
tel. 797 905 366
Raport i panele dyskusyjne
Podczas konferencji zaprezentowany zostanie raport pn.
Elektromobilność i paliwa alternatywne w Polsce do 2030 roku z perspektywy rynkowej i regulacyjnej.
Raport składa się z 5 głównych komponentów:
1. Strategie międzynarodowe – studia przypadków rozwoju elektromobilności w wybranych krajach.
2. Krytyczna analiza najważniejszych regulacji na poziomie UE odnoszących się do sektora transportu, wykorzystania paliw i napędów niskoemisyjnych oraz wdrażania rozwiązań gospodarki niskoemisyjnej.
3. Analiza rynku pojazdów ogółem oraz pojazdów zelektryfikowanych (bateryjnych i wodorowych), wraz z analizą dostępności rynkowej pojazdów niskoemisyjnych, analizą trendów i identyfikacją możliwych kierunków rozwoju w Polsce zgodnie z wymaganiami regulacyjnymi
4. Analiza rynku i modeli infrastruktury ładowania pojazdów bateryjnych oraz tankowania aut wodorowych.
5. Pogłębiona analiza autobusowego transportu publicznego, w tym identyfikacja silnych i słabych stron oraz porównanie floty pojazdów FCEV oraz BEV, wraz z infrastrukturą ładowania i tankowania.
Raport oraz poszczególne jego części mają na celu prezentację szczegółowych informacji oraz wytworzenie rekomendacji w zakresie implementacji pojazdów zelektryfikowanych w Polsce, w różnych sektorach transportu, z uwzględnieniem możliwie wszystkich niskoemisyjnych rozwiązań (pojazdy BEV, PHEV, FCEV, biopaliwa, wykorzystanie OZE w transporcie, itp.).
Po prezentacji raportu oraz kluczowych wniosków dyskusja przeniesie się do paneli dyskusyjnych, dedykowanych kluczowym obszarom rozwoju elektromobilności w Polsce i na świecie.
Partnerzy
Partner Strategiczny

Partner Główny

Partner wspierający

Patronat honorowy







Patronat medialny



